BULIMIA - SKUTKI / KONSEKWENCJE


KONSEKWENCJE I SKUTKI BULIMII


wrzody żołądka bulimika skutki bulimii
Wrzody na żołądku

Prowokujesz wymioty. Uważasz, ze bulimia jest metodą kontroli wagi? W życiu nie ma nic za darmo. A wiesz jakie są konsekwencje bulimii? Jakie są skutki bulimii? 


Miewając napady bulimii czujemy różne stany. Boli nas brzuch, czujemy się ociężale, robimy wszystko by pozbyć się jedzenia (prowokując wymioty, środki przeczyszczające, zbyt duża dawka sportu), czujemy wstyd, ospałość, agresję, złość, nienawiść, smutek, ulgę, strach. Wachlarz impulsów wędruje do naszego umysłu. Sygnały naszej psychiki i ciała wzajemnie się przeplatają. Komplikuje to nieco sprawę dla chorego. Mamy problem w odróżnieniu co jest naszym wymysłem a co sygnałem organizmu.


Popękane naczynka w oku od wysiłku





Czy zastanawialiście się kiedyś co się dzieje z organizmem przy długotrwałej bulimii?
Ja wam to nieco przybliżę. Oto skutki bulimii.



Co sobie psujemy:

    bulimia zęby, zęby bulimiczki, bulimia konsekwencje, powikłania bulimii
    Popalone od kwasu żołądkowego gardło, widoczne ślady zadrapań
  • Zęby i jamę ustną - częste wymioty powodują, że kwasy żołądkowe znajdują się w obrębie jamy ustnej niekorzystnie na nią oddziałując. Powodują bowiem erozję szkliwa oraz próchnicę. Dodatkowo, prowokowanie wymiotów sprzyja pojawianiu się nieustanego odruchu wymiotnego, mechaniczne drażnienie okolic jamy ustnej wpływa też na powiększenie ślinianek i bóle gardła. 
bulimia zęby, zęby bulimiczki, bulimia konsekwencje, powikłania bulimii
Zęby wyżarte przez kwas żołądkowy



bulimia zęby, zęby bulimiczki, bulimia konsekwencje, powikłania bulimii
Zęby wyżarte przez kwas żołądkowy, widoczne ubytki







  • serce - dokładniej rzecz biorąc zaburzamy pracę serca :niewydolność czy palpitacje, powiązane z brakiem równowagi elektrolitycznej w organizmie (niedobry sodu, potasu czy chlorku). Na zaburzenia tej równowagi wpływają głównie wymioty oraz środki przeczyszczające, co zwiększa również ryzyko omdlenia i zawrotów głowy
    Zatwardzenia, problemy z perystaltyką jelit
  • jelito grube - poprzez częste stosowanie środków przeczyszczających osłabia się naturalna praca jelita, co prowadzi do zaparć, uszkodzeń jelita, żylaków, a nawet do tzw. wypadnięcia tego narządu.
  • płuca - niekiedy u osób z bulimia kwas żołądkowy, wydostający się podczas wymiotowania z żołądka trafia do płuc, powodując ich znaczne uszkodzenie – wypala je, powoduje infekcje i zapalenia, co także jest niezmiernie groźne dla zdrowia.
    przełyk bulimika
    Popalony przełyk od kwasu żołądkowego
  • układ pokarmowy - zaburzenia w obrębie tego układu są najgroźniejsza dla zdrowa grupą powikłań. Częste wymioty mogą powodować pęknięcie przełyku czy żołądka, co prowadzi do śmierci, bądź wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Dodatkowo, często u osób cierpiących na bulimię pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, krwawienia przełyku, choroby trzustki. Zaburzenia te spowodowane są osłabieniem żołądka, które prowadzi do spontanicznego wydostawania się z niego kwasu żołądkowego, który negatywnie oddziałuje na pozostałe narządy.
  • stawy - poprzez nadmierną ilość wysiłku fizycznego ( bulimia sportowa) niszczymy torebki stawowe, chrząstki. Organizm nie ma czasu na regenerację i odbudowę.
Dodatkowo:
    Objaw Russell'a czy ślady na nadgarstkach od prowokowania wymiotów
  • opuchnięcia nóg – pojawiają się w momencie kiedy w organizmie gromadzi się zbyt dużo wody. Jest to reakcja ciała osoby chorującej na bulimię, która przez pewien czas powstrzymuje się od wymiotów – przyzwyczajony do nich organizm nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem płynów. Rozsądnym i jedynym wyjściem jest przeczekanie takiej sytuacji – po około tygodniu przyjmowania optymalnej dziennej dawki płynów organizm osiągnie równowagę.
  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego, aż do całkowitego zaniku miesiączki może to prowadzić do bezpłodności.
  • Artralgia czyli bóle stawów bez występowania podłoża zapalnego.
  • Niedobór cynku - powoduje m.in. niedokrwistość, trudniejsze gojenie się ran, obniżenie odporności, zaburzenia smaku i węchu, wypadanie włosów.
Mnie osobiście przerażają płuca, stan zapalny przewodu pokarmowego (zdarzało mi się leczyć niejednokrotnie zapalenie dwunastnicy.Z doświadczenia wiem, że jest to paskudne uczucie). Artralgie też miałam. Co gorsza na początku nam się zdaje, że możemy panować nad bulimią. Niestety jest to złudne wrażenie i szybko tracimy kontrolę. Tylko czy do tej pory tak na prawdę coś kontrowaliśmy? Czy właśnie sobie uświadomiliśmy, że nie mamy władzy nad tym?
Myślę, że wymienione konsekwencje są warte przemyśleń. Czy nadal opłaca mi się tkwić w bulimii? Czy większe korzyści przyniesie mi zdrowie?
Ja znam odpowiedź a Ty?

Jeżeli przeszkadzają Tobie skutki bulimii to skontaktuj się z nami! Konsekwencje bulimii często są odwracalne !

CHCESZ WYJŚĆ Z CHOROBY ALE NIE WIESZ JAK?

OD NAS OTRZYMASZ PROFESJONALNY ED MENTORING ORAZ KONSULTACJE DIETETYCZNE.

NAPISZ DO NAS: efyra.diety@gmail.com

ZADZWOŃ:  +48 510 084 377
Z SUKCESAMI POMAGAMY WYJŚĆ Z BULIMII I ANOREKSJI.
 Prowadzimy również porady przez Internet (SKYPE). 


 WAŻNE: Porady i konsultacje prowadzi u nas osoba, która wyleczyła się z bulimii. Teraz pomaga innym chorym bazując na własnym doświadczeniu. Konsultacje dietetyczne w cenie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BŁĘDY POZNAWCZE - ZNIEKSZTAŁCENIA MYŚLENIA

WSTYDZĘ SIĘ POPROSIĆ O POMOC – CZYLI ZOSIA SAMOSIA.

JAK ZAPLANOWAĆ SOBIE REALNE CELE?